Схожий гриб на лисичку. Опис

Тонка (приблизно 1 см у поперечнику) і недлинна (до 6 см). Звужується книзу, в нижній третині може спостерігатися вигин. Фарбування ніжки інтенсивніше, ніж капелюшки, книзу ніжка бурувата. У зрілих грибів у ніжці утворюється порожнина.

Споровий порошок

Суперечки дрібні, яйцевидні, з гладкою поверхнею, в масі споровий порошок має білий колір.


Спороносний шар

Платівки відрізняються значною товщиною, розгалуженістю та інтенсивним (зазвичай оранжево-коричневим кольором). При механічному впливі на них набувають більш темний окрас.

М'якоть

Має оранжево-жовтий колір, вона товще в центрі і помітно тонше до країв. М'якоть ніжки червонувата. У процесі дозрівання вона починає нагадувати по консистенції вату. Пахне слабо (грибами), смаку практично немає.

Балаканка помаранчева. Що таке фальшиві лисички

Балаканка помаранчева (альтернативна назва) - це невеликий гриб, з сімейства Hygrophoropsidaecea, який спочатку вважався отруйним. Його зарахували до сімейству умовно-їстівних, придатних до вживання в їжу після попередньої, ретельної термічної обробки. Рослину не рекомендується вживати людям з проблемами і порушеннями травної системи.

Сам по собі гриб невеликий з великим капелюшком, який з часом видозмінюється. Молоді гриби наділені пласким капелюшком з трохи опущеними краями, центр якого втиснутий всередину, а у дорослих особин він повністю воронковидний. Капелюшок гладкий володіє яскравим помаранчевим або жовтим забарвленням з червоною окантовкою, яка з часом перетворюється на охристо-бежевий, білувато-рудий, а іноді в білувато-жовтий колір з оксамитовим відтінком.

Гіменофор - невеликий майданчик, що утримує тонкий шар суперечка, відноситься до пластинчастого типу. Ткані платівки часті і тонкі без  омоз, на відміну від інших грибів, при цьому вони неодноразово розгалужуються. Забарвлення залежить від загального забарвлення гриба і буває яскравого помаранчево-жовтого, оранжево-червоного кольору. Суперечки, як правило, мініаті, розміром від 6 до 3,5 мкм, від 8 до 4,5 мкм (мікрометрів) із щільними стінками.

Ніжка невисока - не більше 50 мм, тонка до 10 мм. Через велику масу капелюшка ніжка періодично згинається і може прийняти випуклу форму. Забарвлення ніжки відрізняється від кольору капелюшка. Всередині під капелюшком розташовується жовтувата, ватоподібна м'якоть з волокнистою поверхнею, що володіє слабким запахом, який притаманний грибам.


Гриб схожий на лисичку, але без платівок. Порівняння справжніх і хибних лисичок

Кожен любитель збору лісових дарів повинен знати, як виглядає хибна лисичка. Щоб визначити відмінності, необхідно детально ознайомитися з кожним з видів. Такі сорти лисичок, як трубчаста, сіра, біла та інші, не мають двійників, але звичайний півник можна сплутати з говорінкою помаранчевою.

Хибна лисичка

Незважаючи на те, що їстівні і помилкові екземпляри дуже схожі, досвідчений грибник може легко відрізнити їх один від одного. Тут знадобиться проста порада від бувалого любителя лісу. Незважаючи на те що це смачні гриби, слід пам'ятати, що вони мають двійників. Розповім, як визначаю лисички: можна орієнтуватися на колір їх капелюшків і форму ніжок. Так, усіма улюблені півники відрізняються приглушеним рижуватим кольором.

Поверхня капелюшка у них матова, завжди гладка, шкірка майже не відокремлюється від м'якоті - товстої, соковитої, відповідної відтінку ніжки. Іноді м'якоть гриба може бути дуже світлою, майже білого кольору. При розламі і натисканні вона злегка червоніє.

Краї капелюшка в молодому віці гладкі, акуратно заокруглені. У міру росту вони красиво згинаються, стають хвилястими по краях, а плодове тіло набуває злегка воронкоподібну форму з поглибленим центром.

Лисичка справжня здатна виростати до великого розміру. Часто зустрічаються екземпляри з діаметром капелюшка близько 10-12 см.

Гриби лисички мають товсту і міцну ніжку. Вона розширюється у верхній частині і плавно переходить у капелюшок. Колір плодового тіла не змінюється на всьому протязі, має однорідність. Товщина ніжки - від 10 до 30 мм, довжина - до 7 см. Вона трохи світліша, ніж капелюшок.


Півні не мають платівок, гіменофор складається з частих, сильно розгалужених складок, які спадають на ніжку, складаючи з нею одне ціле.

Колір капелюшків хибна лисичка має більш яскравий, ніж у справжніх. Так, при збиранні дарів лісу грибника повинна насторожити жовта або помаранчева, злегка оксамитова поверхня зустрінутого екземпляра. Діаметр капелюшка біля кокошки не перевищує 6 см, платівки спадають на ніжку. Вони часті, тонкі, яскраві. М'якоть біла або жовта, що володіє різкуватим грибним запахом (якщо аромат солодкуватий, то це також вказує на приналежність екземпляра до роду Гігрофоропсисових).

Виражену відмінність цих грибів у тому, що вони мають досить тонку (до 10 мм) і довгу (до 5 см) ніжку. Вона рівна, але рідко може бути вигнутою. Всередині - волокниста, з м'якотню, що нагадує вату. Колір м'якоті ніжки не відповідає відтінку капелюшка, в основі він більш темний (майже чорний).

Ключові відмінності

Отже, потрібно запам'ятати різницю представників двох видів еукаріотів. Вони, наступні:

  • Лисички помилкові мають більш яскравий забарвлення. Півні - володарі спокійного рижуватого тону.
  • Якщо гриб відрізняється кислуватим смаком, а ніжка його товста і плавно переходить в капелюшок, то це звичайна лисичка. У такого гриба форма ніжки трохи викривлена. Кокошки мають тонку і напівю ніжку.
  • Гриб лисичка росте великими колоніями, кокошка - майже завжди одиночними екземплярами. Вона може зустрічатися на повалених і гниючих стовбурах дерев.
  • Всілякі хробаки і личинки дуже люблять поїдати хибних лисичок, тоді як півники вкрай рідко бувають зіпсовані комахами. Єдиний хробак, якого можна зустріти, розрізавши плодове тіло півника, - це зволікання. Даний факт пояснюється присутністю в плодових тілах лисичок звичайних великої кількості хітінманнозу.
  • Ще одна відмінність полягає в наявності у помилкових еукаріотів шкіряці, що легко знімається. При її видаленні оголюється шорстка поверхня капелюшка. У півників шкірку зняти майже неможливо.
  • У балакучок помаранчевих колір платівок яскравіше, ніж тон капелюшка, а у півників він рівномірний і однаковий по всій поверхні.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND