Гриби схожі на лисички їстівні. Опис

Капелюшок

Зазвичай некрупні (до 5 см), але іноді можуть розростатися і до 10 см в поперечнику. Молоді екземпляри мають капелюшок злегка випуклий, з віком він розгортається кверху і стає плоскою або увігнутою. Краєшок капелюшка заокруглений книзу, може мати хвилясті обриси.


Спочатку поверхня капелюшка оксамитова, в процесі дозрівання стає гладкою. Фарбування капелюшка яскраво-помаранчевих тонів, із затемненим центром. У молодих примірників може спостерігатися темний концентричний малюнок, який з часом зникає. Є чітка відмежованість капелюшка від ніжки.

Ніжка

Тонка (приблизно 1 см у поперечнику) і недлинна (до 6 см). Звужується книзу, в нижній третині може спостерігатися вигин. Фарбування ніжки інтенсивніше, ніж капелюшки, книзу ніжка бурувата. У зрілих грибів у ніжці утворюється порожнина.

Споровий порошок

Суперечки дрібні, яйцевидні, з гладкою поверхнею, в масі споровий порошок має білий колір.

Спороносний шар

Платівки відрізняються значною товщиною, розгалуженістю та інтенсивним (зазвичай оранжево-коричневим кольором). При механічному впливі на них набувають більш темний окрас.

М'якоть

Має оранжево-жовтий колір, вона товще в центрі і помітно тонше до країв. М'якоть ніжки червонувата. У процесі дозрівання вона починає нагадувати по консистенції вату. Пахне слабо (грибами), смаку практично немає.

Хибна лисичка їстівний чи ні. Як відрізнити фальшиві лисички

Справжня прикраса лісу - лисички. Ці симпатичні і смачні гриби до того ж дуже корисні. Вони надзвичайно багаті каротином, ще в них багато вітаміну C і полісахаридів. Вони мають протиглисту дію і поліпшують роботу печінки. Вважають навіть, що лисички сприяють виведенню з організму радіоактивних нуклідів.


Тільки от біда - є у них дуже схожий двійник - хибні лисички або, як їх ще називають, балакучі помаранчеві. Вони мають ще й красиву латинську назву Hygrophoropsis aurantiaca.
Ці гриби не мають відношення до сімейству справжніх лисичок, яке налічує кілька різновидів грибів. Вони схожі на них тільки зовні. Помилкові лисички відносяться до так званих умовно-їстівних грибів, тобто після вимочування у воді та термічної обробки їх можна їсти. Ось тільки користі від них великої немає, а смак і запах у них - так собі.
Досвідчені грибники розрізняють ці гриби на інтуїтивному рівні. Але якщо ви - грибник початківець, на одну інтуїцію покладатися не варто. Як же відрізнити фальшиві лисички від справжніх? Давайте спробуємо в цьому розібратися.
Де і як ростуть ці гриби?

Неправдиві лисички можна зустріти в хвойних і змішаних лісах. Вони ростуть на валежнику, на старих гниючих деревах, на лісовій підстилці, у мху. Кінець літа і осінь - час їх найбільшої чисельності. Помилкові лисички можуть рости як групами, так і поодинці.
Справжні лисички теж жителі хвойних і змішаних лісів. Вони ростуть на ґрунті, у мху, під листям. Але, на відміну від хибних лисичок, на старих повалених деревах ви їх не побачите. І якщо ви знайшли одну лисичку, можете бути впевнені, що поблизу їх буде багато. Поодинці вони майже ніколи не зустрічаються!!!
Колір капелюшка

У помилкової лисички забарвлення яскравіше, ніж у справжньої. Найчастіше вона яскраво-помаранчева або помаранчева з бурим відтінком, а по краю обов'язково світліша, ніж у центрі. Поверхня капелюшка злегка оксамитова.
У справжньої лисички колір капелюшка може варіюватися від світло-жовтого, іноді майже білого - до жовто-помаранчевого. Вона ніколи не буде такою «рижею», як оманниця - хибна лисичка. Фарбування капелюшка у неї однакове і в центрі, і по краях. Поверхня її гладка.
Форма і розмір капелюшкиМожна
відрізнити помилкові лисички і за формою капелюшка.
У помилкової лисички краю капелюшки рівні і гладкі, акуратно заокруглені. За розміром капелюшок невеликий, не більше 3 - 6 см в діаметрі. У дорослого гриба вона буває у вигляді вирви, у молодого - трохи випукла.
У справжньої лисички капелюшок з хвилястими краями, майже завжди неправильної форми. Діаметр її побільше, іноді він досягає 12 см. Капелюшок у молодих лисичок теж злегка випукла. У міру росту вона стає плоскою, потім вдавленою, а у старих грибів воронкоподібною. Краї її загнуті вниз.
Грибні платівки

У помилкової лисички платівки більш тонкі і часті, що вітаються, помаранчеві, спускаються на ніжку, але не переходять в неї.
У справжньої лисички платівки більш щільні, товсті, що спускаються вниз по ніжці гриба, переходячи в неї.
М'якоть гриба
У неправдивих лисичок м'якоть жовта, має неприємний запах, несмачна і пухка. Колір не змінюється.
У справжніх лисичок - в середині біла, а жовта тільки по краях, щільна. Якщо на неї натиснути, колір її стає червонуватим. Вона має приємний запах і кисловата на смак.
НіжкаУ
неправдивих лисичок ніжка більш тонка, помаранчево-червонувата, на розрізі дорослого гриба вона порожня. Колір її внизу темніший. Форма ніжки циліндрична, без звуження книзу. Капелюшок чітко відокремлений від ніжки.
У справжніх лисичок ніжка більш товста, підлогою вона не буває ніколи. У справжніх лисичок немає розмежування між капелюшком і ніжкою. Вона одного кольору з капелюшком або трохи більш світла, гладка і щільна, звужується книзу.
СпориУ
неправдивих лисичок суперечки білі.
У справжніх - жовтуваті.
Ще відмінність полягає в тому, що справжні лисички ніколи не бувають червівими. Це обумовлено тим, що гриб містить хітінманнозу, що володіє протигельмінтною дією. Відкладені комахами личинки під її дією гинуть, тому рости лисички можуть довго. При цьому старі гриби іноді набувають яскравого помаранчевого кольору. Вживати їх в їжу не рекомендують, тому що ними можна отруїтися.
Помилкові лисички хітінманнози не мають, тому личинки комах можуть їх вражати.

Так,
можна, хоча особливо смачними їх не назвеш. Як і всі умовно їстівні гриби, їх потрібно попередньо вимочити протягом 3 днів, змінюючи воду вранці і ввечері. Після цього їх відварюють у киплячій воді 15 хвилин. Відварені неправдиві лисички можна смажити або маринувати.
По правді кажучи, збирати їх варто лише тоді, коли нічого кращого в лісі немає. Треба сподіватися, що вам пощастить, і ви знайдете більш смачні і корисні гриби. Щасливим і вдалим вам грибним полюванням!

Лисичка (рід грибів). Гриби Лисички

Лисичка (лат. Cantharellus) - рід грибів сімейства Лисичкові (лат. Cantharellaceae), що входить до ладу Кантареллові (Cantharellales).

Загальний опис Плодові тіла капелюшечні, невеликі або великі, м'ясисті, більш-менш воронковидної форми, у більшості видів жовтого або червонуватого кольору, рідше білуваті. Капелюшок м'ясистий, з досить товстим, тупим краєм. Гименофор у більшості видів складчастий, не відокремлюваний від капелюшка і ніжки. Складки товсті, у більшості видів розгалужені, у деяких видів утворюють «сіточку». У деяких видів гіменофор гладкий, як і у видів близькородинного роду Вороночник (Craterellus). Складчастий або гладкий гіменофор є характерною особливістю грибів роду. Ніжка досить товста, м'ясиста, коротка. М'якоть білого або жовтого кольору, на розрізі у багатьох видів синіє, рідше - червоніє або залишається нефарбованою. Покривало відсутнє.


Лисичка помилкова

Lat:

Hygrophoropsis aurantiaca

Синоніми: Говорушка помаранчева, Гігрофоропсис помаранчевий, Кокошка, Agaricus aurantiacus, Merulius aurantiacus, Cantharellus aurantiacus, Clitocybe aurantiaca, Agaricus alectorolophoides, Agaricus subcantharellus,

Зустрічається влітку і восени в листяних і хвойних лісах. Дуже схожа на лисичку справжню, у якої не пластинчастий, а складчастий гіменофор.

Характеристики:

  • Група: пластинчасті
  • Платівки: низбігаючі
  • Колір: помаранчеві

47992


22

Лисичка трубковидна

Lat:

Craterellus tubaeformis

Синоніми: Лисичка трубчаста, Лисичка ворончаста, Лисичка воронковидна, Cantharellus infundibuliformis), Лопастник трубчастий, Кантарелл трубковидний, Cantharellus tubaeformis.

Рубрики: Л, Їстівні гриби

35654


12

Лисичка булавовидна

Lat:

Gomphus clavatus

Синоніми: Гомфус булавоподібний, Свиняче вухо, Nevrophyllum clavatum, Cantharellus clavatus.

Рубрики: Л, Їстівні гриби

5341


1

Лисичка горбата

Lat:

Cantharellula umbonata

Синоніми: Кантареллюля бугоркова, Лисичка помилкова випукла, Кантареллюля.

COM_SPPAGEBUILDER_NO_ITEMS_FOUND